Op reis naar het hart van de Hollandse Nieuwe!

Onze Impact & Fisheries Manager Irene reisde samen met onze contentmanager Denise af naar Kalvåg, een klein vissersdorpje aan de westkust van Noorwegen. Maar vergis je niet: dit pittoreske plaatsje is het epicentrum van de Hollandse Nieuwe haring. Elk jaar worden hier de lekkerste, meest verse haringen verwerkt tot die ene oer-Hollandse delicatesse waar we zo dol op zijn: de Hollandse Nieuwe.
En dit keer waren wij erbij. Niet zomaar voor een bezoekje, maar om het hele proces van dichtbij mee te maken: van de vangst op zee tot het moment dat de haring in het vaatje gaat. We vlogen de Wiron 1 achterna, welke een week eerder uit Scheveningen was vertrokken richting Kalvåg, speciaal voor Fish Tales. We stapten aan boord bij Berry, onze kersverse haringambasssadeur, en zijn fantastische bemanning.
Waarom haring?
Bij Fish Tales kiezen we alleen voor vis die duurzaam gevangen wordt én natuurlijk fantastisch smaakt. De Hollandse Nieuwe haring past daar perfect bij. Het is een traditioneel, iconisch visje dat gevangen wordt op een manier die de visstand respecteert en de natuur ontziet. Maar we wilden méér dan alleen een duurzame keuze – we wilden de allerbeste haring. En daarvoor kwamen we uit bij Berry.
Visser Berry: een man van zee, traditie en vakmanschap
Het was fantastisch om met Berry op pad te gaan. Samen met zijn zoon Dave en de rest van de bemanning vangt hij elk jaar weer haring van uitzonderlijke kwaliteit. Berry is een echte zeeman. Met hart en ziel zit hij in het vak, en dat voel en zie je aan alles. Zijn familie zit al generaties in de visserij en Berry zelf heeft jarenlang met de hand haring gekaakt, een ambacht dat tegenwoordig grotendeels geautomatiseerd is. Maar de kennis, de finesse en het respect voor het product zijn gebleven, en juist dat maakt zijn haring zo bijzonder.
Visserij is..... loterij!
Aan boord van de Wiron kregen we een uniek kijkje in het leven van de haringvisser. De vissers leven dag en nacht samen aan boord. Ze zijn afhankelijk van elkaar voor een goede vangst, maar ook voor elkaars veiligheid en gezelligheid.
Eenmaal aan boord bleek al snel dat deze trip anders zou gaan dan gepland. Een flinke storm op zee maakte stuurmannen Adri en Wilco twijfelachtig: “We denken niet dat dit wat gaat worden hoor". Want gouden regel in de visserij: veiligheid van je schip maar vooral de bemanning gaat altijd voor. We bleven koers zetten richting de visgronden, met de hoop dat de storm zou uitblijven. Na een kleine 6 uur varen werd toch de knoop doorgehakt: het is niet veilig om door te stomen, bovendien zouden we met deze voorspelling niks vangen.
Een grote teleurstelling voor ons, maar zeker ook de bemanning. Zij waren namelijk speciaal voor ons deze kant op gevaren, om nu zonder Hollandse Nieuwe in de tank terug te keren. Ook wij waren niet blij: geen haring van Berry!
Berry zelf was er nogal nuchter over: “Visserij is loterij. Je doet er niks aan. Het is nou eenmaal een natuurproduct". En bovendien: “ik ben en blijf een haringvisser”.
Gelukkig hebben Berry en zijn bemanning haarfijn laten zien hoe het vissen op de haring normaliter in zijn werk gaat. Van het zoeken naar de school, tot het uitzetten van het net en de kwaliteitstesten.
Van haring tot Hollandse nieuwe
Aan wal in Kalvåg hebben we in de fabriek alle stappen van de oer-Hollandse manier van haring verwerken tot Hollandse Nieuwe kunnen zien. Elk onderdeel van het proces is belangrijk om tot dat perfecte eindresultaat te komen, en dat is in Kalvåg tot in de puntjes geperfectioneerd.
Direct aan de kade wordt de vis uit terugkerende schepen vers en direct verwerkt. Gelukkig waren er in het gebied andere vissersschepen al eerder vertrokken die wél konden vissen. Grotere schepen en een andere gekozen visgrond kan namelijk het verschil maken tussen wel of geen vangst.
Wat een ervaring!
Ondanks een gebrek aan vers gevangen haring van Berry, was het een hele ervaring! We hebben mee mogen maken hoe het leven aan boord is, met of zonder vangst en bij goed of slecht weer. Wat me het meeste bijblijft is de flexibiliteit die je als visser moet hebben. Want als je de haven uitvaart weet je nooit wanneer je weer thuiskomt. Zoals Berry zo mooi zei: “Geen dag op zee is hetzelfde, in al die jaren dat ik dit doe. Het is altijd anders". En natuurlijk de wijze woorden: “Visserij is loterij" laten me niet meer los.
Gelukkig zijn er tijdens het seizoen nog meer dan genoeg schepen actief die de aller aller-vetste en lekkerste haring vangen. Deze worden in Kalvåg verwerkt tot de oude vertrouwde Hollandse nieuwe, ook voor onze producten. En Berry? Berry blijft als haringvisser onze trouwe en trotse ambassadeur. Die laten we niet meer gaan. Enjoy!